Posted: Apr 09, 2024
St. Ambrose competes at Augustana Viking Olympics
This weekend the Fighting Bees competed in the Viking Olympics hosted by Augustana College to kick off their outdoor season.
The men took home second place (out of seven) with 206 points. The women took home second place (out of five) with 179 points
Men
First place finishes:
- Nik Norton- 100m dash
- Chris Miserendino- 1500m run
- Will Reemtsma- 110m Hurdles
- Will Reemtsma- 400m Hurdles
- Joshua Mottet- Pole Vault
- Keion Lewis- Triple Jump
- Jonah Wilson- Shot Put
- Chris Miserendino, Luke Benes, Kevin Chaney, and Ian Eller- 4x800m relay
- Nik Norton, JaQuarion Lewis, Willie Padonou, and Trae Corby- 1600m Sprint Medley
Top 5 finishes:
- Will Dowda- 2nd place 1500m run
- Ben Wilson- 2nd place 400m Hurdles
- Isaac Mojica- 2nd place High Jump
- Jonah Wilson- 2nd place Discus
- Trae Corby- 3rd place 1500m run
- Justin Bowers- 3rd place Pole Vault
- Payton Woods- 3rd place Hammer Throw
- Tommy Ashby, Nathan Boleyn, Will Dowda, and Bryan Flentge- 3rd place 4x800m relay
- Nathan Koonce- 4th place 110m Hurdles
- Nate Long- 4th place Pole Vault
- Joe Reinhart- 4th place Shot Put
- Tyler Randall- 5th place 400m Hurdles
- Keion Lewis- 5th place High Jump
- Isaac Mojica- 5th place Pole Vault
- Kyle Uhl- 5th place Shot Put
- Alec Seifert- 5th place Discus
Women
First place finishes:
- Alexis Andersen- High Jump
- Kate Surwillo- Pole Vault
- Ryleigh Warden- Pole Vault
- Lexie Johnson- Long Jump
- Annah Miller- Shot Put
- Kaitlyn Knoche, Allison Hein, Loryn Heil, and Carlie Woolm- 4x800m relay
- Lexie Johnson, Sarah Jordan, Gabbi Butler, and Megan Becker- 1600m Sprint Medley
Top 5 finishes:
- Gabbi Butler- 2nd place 100m dash
- Kaitlyn Knoche- 2nd place 1500m run
- Annah Miller- 2nd place Discus
- Lexie Johnson, Paige Crippes, Sarah Jordan, and Gabbi Butler- 2nd place 4x100m relay
- Adeline Smith, Jayne Eilderts, Eileen Elenteny, Merin Crowder- 2nd place 4x800m relay
- Sarah Jordan- 3rd place 100m dash
- Rylee McCrery- 3rd place 1500m run
- Olivia Sobieszczyk- 3rd place High Jump
- Alexis Andersen- 3rd place Triple Jump
- Bree Neumiller- 3rd place Shot Put
- Bree Neumiller- 3rd place Discus
- Ashlyn Utterback- 3rd place Hammer Throw
- Annaliese Bowser- 4th place Javelin
- Asia Pegues-Jarrett, Ja'Kniah Lewis, Samara Thompson, Anna Pierce- 4th place 1600 Sprint Medley
- Rileigh Fortune- 5th place 1500m run
M/W Mixed 4x400m relay:
- Ben Wilson, Gabbi Butler, Lexie Johnson, and Will Reemtsma- 1st place
- Willie Padonou, Aniecia Goss, Megan Becker, and Dylan Grandon- 5th place
The Bees will head to Drake University this weekend to compete in the Jim Duncan Invitational.